Můj BLOG

Jak to ten web vypadá? Také na vás dýchla prehistorie? :-) 

Vím ... a už se moc těším, až spatří světlo světa nový web, který pro vás připravuji!

 

25.2.2019

TIP pro ženy, které se chtějí vrátit k vlastní pracovní realizaci po rodičovské dovolené nebo dlouhodobém pobytu v domácnosti: mrkněte na gle.cz/po-detech-do-prace-pribehy/ Je to PDF forma brožurky, která vyšla na konci jednoho nádherného projektu s GLE o.p.s., na kterém jsem měla tu čest 2 roky spolupracovat. Najdete v něm 15 nejsilnějších příběhů maminek, se kterými jsem se v rámci tohoto projektu potkala. 

17.1.2019

   O čem to … koučování … vlastně je ???

    Koučink nebo také coaching je slovo, které začíná být v poslední době velmi moderní. Málokdo však ví, co přesně si pod ním představit …

    Většina lidí ho má spojené se sportem. Ale co takový „life“, či „business coach“ nebo prostě „profesionální kouč“? Kdo to je? Co vlastně dělá? Komu a čím může prospět? Odpověď je prostá … úplně každému ...

Proč?

    Osobní kouč Vám pomůže definovat Váš cíl a nalézt k němu tu nejefektivnější cestu. Provede Vás po ní za tím, co opravdu chcete. Otevře Vám jiné úhly pohledu. Pojmenujete to, co brání plnění Vašich snů a naleznete svůj vlastní způsob, jak to překonat. Především ale objevíte své vnitřní zdroje a potenciál, který teď, nevyužit, dřímá zimním spánkem někde hluboko ve Vás …

    Je to jako s cibulí … Ty opravdové sny, tužby a cíle bývají skryty v hlubinách našeho nitra, obalené slupkami nejrůznějších dílčích nebo zástupných témat. S pomocí kouče budete schopni postupně sloupávat jednotlivé vrstvy, jednu po druhé … až se dostanete na dřeň, k tomu, „o co opravdu jde“ …

    Často si myslíme, že náš cíl i naše motivace jsou jasné, že víme, co a proč chceme. Přitom se nám stále nedaří toho dosáhnout.

    Kolik z nás se opakovaně snaží zhubnout, začít zdravě jíst, sportovat, přestat kouřit, naučit se cizí jazyk, nenechat se vytočit nadřízeným, partnerem nebo vlastními ratolestmi, umět o víkendu odložit služební mobil? Kolik z nás si opakovaně slibuje, že tentokrát už si opravdu najde čas sám na sebe, že tentokrát už to dokáže…? A jak to končí?

    Znovu selháváme, znovu začínáme, ale už s podvědomým strachem, že to zase nedokážeme.

    Přitom naprostá většina lidí vzdá svůj cíl těsně před jeho dosažením! Proč tomu tak je?

Proč opakovaně selháváme v tom samém?

    Každý prochází během života krizemi, ať už jsou osobní, či pracovní. Někdo cítí, že nežije život tak, jak by chtěl, že upadá do stereotypu „zajetých kolejí“ a plnění očekávání druhých, že se nechává omezovat mantinely, které mu jsou těsné, že má v sobě spoustu nevyužitého potenciálu, a že prioritně pomáhá žít životy těm druhým a nežije ten svůj … A začne si uvědomovat, že to musí být naopak, že si musí plnit nejprve své vlastní sny, aby potom, spokojený sám se sebou, mohl pomoci ostatním plnit si ty jejich.

    Je to stejné jako s kyslíkovou maskou v letadle. V případě dekomprese v kabině ji musíte nasadit nejdříve sobě, abyste pak mohli pomoci svému dítěti. Zní to sobecky, ale je to opravdu sobecké? Zamyslíme-li se nad tím, odpověď je jasná – je to jediná cesta, kterou máme. Každé jiné řešení může mít fatální následky...

    Potřebujete si ujasnit priority a zaměřit se na to podstatné?

    Bojíte se rozhodnout, protože máte strach z následků? Nevycházíte se svým okolím tak, jak byste si představovali? Máte pocit, že Vaši práci nikdo neocení? Ovlivňují Vaši práci změny, které se odehrávají ve Vašem osobním životě? Máte pocit, že Vás práce nenaplňuje nebo uvažujete o změně zaměstnání? Máte obavy z povýšení nebo jste v práci přetíženi? Nekamarádíte s termíny? Potřebuje zvýšit výkonnost? Jste nervózní? Špatně spíte? Máte pocit, že se nemůžete na nikoho spolehnout, že se Vám nic nedaří? Máte problémy s komunikací? Jste vyčerpaní z práce tak, že už nic dalšího nezvládáte? Nerozumíte si nebo se hádáte s partnerem? Nemáte přátele? Odkládáte realizaci svých snů na dobu „až jednou…“? Bojíte se postavit na „vlastní nohy“? Víte, že potřebujete změnu, ale nevíte jakou?

    Je Vám něco z toho povědomé? Našli jste někde sami sebe?

    S hledáním odpovědí na tyto a další otázky pomůže právě osobní kouč. Dovede Vás k tomu, že si pojmenujete své vlastní cíle, hodnoty a priority a uvědomíte si, jestli máte to, na čem chcete pracovat, ve své moci. Jen s tím totiž můžete něco dělat! Pokud tomu tak není, přeformulujete si Váš cíl tak, abyste práci na jeho splnění měli pod svou kontrolou.

    Kromě míry Vašeho vlivu, je důležitá i míra Vaší motivace pro splnění daného cíle, protože za opakovanými nezdary stojí často to, že je příliš nízká. Spoustu věcí se snažíte dělat kvůli očekávání Vašeho okolí nebo Vašich nadřízených. Ale co opravdu chcete Vy? Je to o Vás? Pokud ne, pak není motivace dostatečná na to, aby mohlo být dosaženo cíle.

    Z toho vyplývá i jediná podmínka pro Vás, jako klienta: kouč může pracovat jen s člověkem, který na sobě pracovat OPRAVDU CHCE!

    Sezení bývá velmi náročné pro obě strany … čím více se klientovi „kouří z hlavy“, tím lépe kouč „topí v kotli“ ...

    A o tom to je!

    Kouč za Vás nic nevyřeší, nic Vám neporadí, „nedá Vám rybu, když máte hlad“. Místo toho Vás provede procesem, při kterém si Vy sami najdete svou vlastní cestu. Sami zjistíte, proč a jestli po ní chcete jít, co to pro Vás znamená, co jste nebo nejste ochotni udělat, kdo nebo co Vám může pomoci, ale také, jaké překážky na ní mohou být, jestli jste schopni je zdolat nebo obejít a dojít tak ke svému cíli. 

Kouč Vám nedá rybu, aby zahnal Váš pocit hladu, ale naučí Vás ryby chytat, abyste hlad už nikdy neměli !!!

    Říkáte si, že zatím ještě všechno nějak zvládáte? Cítíte, že toho na Vás začíná být hodně, že začínáte být pod tlakem, ale jste přesvědčeni, že to ještě chvíli dokážete sami? Že za odborníkem půjdete, až sami budete v koncích?

    Vyhledat kouče v tomto momentě bývá mnohem efektivnější, než čekat, až „zvládat přestanete“. Předejdete tak zbytečnému stresu a napětí. S koučem spolupracují i lidé, kteří v žádné vypjaté situaci nejsou, kteří jen chtějí něco změnit, chtějí získat kontrolu nad svými životy, chtějí, aby cesta k jejich cíli byla co nejpřímější a nejefektivnější. Spolupráce s koučem nabízí možnost tuto „zkratku“ k Vašemu cíli relativně rychle nalézt.

    Jak si ale toho správného kouče vybrat?

    Tady platí pravidlo: co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Skvělý kouč Vašeho nejlepšího kamaráda nemusí být nutně tím nejlepším koučem pro Vás, stejně tak, jako to nemusí být ten, který má nejvíce titulů, certifikátů nebo odkoučovaných hodin. Může, ale nemusí ...

    Pokud budete mít po prvním telefonickém nebo e-mailovém kontaktu pocit, že právě tento kouč by mohl být Vaším průvodcem na cestě Vašeho osobního rozvoje a růstu, že byste společně dokázali pracovat na řešení Vašich problémů, sejděte se s ním. A nejenom s ním, ale i s dvěma nebo třemi dalšími. V této profesi totiž platí, že si musíte vzájemně „sednout“, že musí „zafungovat chemie“. Zrovna jako Vám nemusí „sednout“ kouč, může i on odmítnout spolupráci ze stejného důvodu. Dobrý kouč ví, že pokud nebudete na podobných „vlnách“, nebude to prostě fungovat ...

O čem to … koučování … tedy vlastně je?

 

11.7.2016

Když mozek už ví, ale srdce stále ještě nevěří 

... když nám rozum něco říká, ale srdce to odmítá slyšet ... www.koucinkportal.cz/kdyz-mozek-uz-vi-ale-srdce-stale-jeste-neveri/

14.3.2016

Životní kruháč

... o životních křižovatkách každého z nás ... www.koucinkportal.cz/zivotni-kruhac/

23.11.2015

"Proč ON to nechápe?" 

je příběhem Karolíny, která si nerozumí s manželem ... www.koucinkportal.cz/proc-nechape/

7.7.2015

To musím přece zvládnout sám!

je příběh jednoho uzavřeného mladého muže, který ... více se dozvíte na www.koucinkportal.cz/musim-prece-zvladnout-sam/

17.5.2015

Již zítra startuje Mezinárodní týden koučování nebo také International Coaching Week 2015!!! Ojedinělá příležitost seznámit se ZDARMA s profesionálním koučováním!! Veškeré informace naleznete na www.icw.coachfederation.cz.

Koučování se nedá popsat, musí se zažít! Všechny vás proto co nejsrdečněji zvu - zkuste ho zažít!!

Každoročně vyhlašuje tento týden Mezinárodní federace koučů. V letošním roce se koná v termínu 18.-24.5.2015.

V České republice se profesionální kouči zapojili do více než 50 akcí.

Část z nich je neveřejná, pořádaná na míru konkrétním organizacím, např. České Spořitelně, People Management Foru, AIFP, Fondu dalšího vzdělávání, Grafton Recruinment, Dobrému andělu, Hospodářské komoře některých krajů atd.. Kompletní přehled zapojených organizací naleznete na webu ICW v sekci "Partneři". Část akcí je otevřená veřejnosti, jejich přehled naleznete v sekci "Kalendář akcí".

A ještě něco osobního bych s vámi ráda sdílela :-) Tento svátek profesionálního koučování v ČR připravovala malá pracovní skupina, jejímž členem jsem měla čest být. Potkala jsem v ní úžasné lidi. Jejich profesionalitu, neutuchající nadšení a pracovní nasazení bych přála každému pracovnímu týmu!!! DĚKUJU, JSTE BÁJEČNÍ A JE MI CTÍ S VÁMI SPOLUPRACOVAT!!

Mimochodem, nedávno jsem absolvovala workshop o metodice, na základě které NASA sestavuje své týmy. Dnes jsem přemýšlela o tom, jak je možné, že naše "náhodně" sestavená pracovní skupina tak skvěle fungovala... najednou se mi vybavil před očima kvadrant NASA a byla jsem doma ... my jsme opravdu dokázali beze zbytku naplnit každou jeho část - nic nepřebývalo a nic nechybělo... takže - funguje to! :-D

Krásné květnové profesionální koučování všem :-)

 

16.3.2015

Takže ty teď vlastně buduješ budoucnost, viď?

Tady https://www.koucinkportal.cz/takze-ty-ted-vlastne-budujes-budoucnost-vid/ byl otišten jeden z mých textů. Úsměv na rtech mi vykouzlil především fakt, že někteří čtenáři mě identifikovali jako autora článku ještě dřív, než dočetli :-)

 

23.2.2015

Mám za sebou 2-denní seminář Enneagramu. Bylo to naprosto ÚŽASNÝ!!!!

 

21.1.2015

„Takže ty teď vlastně buduješ budoucnost, viď?“

To byla slova mého kamaráda, kolegy a jednoho z nejempatičtějších lidí, které znám, když jsem mu  kdysi v dlouhém telefonickém rozhovoru vyprávěla o tom, jak pokračuji v rozjezdu svého podnikání…

Zaskočilo mě, a zároveň i rozesmálo, jak jednoduše shrnul to, o čem já mluvila hodinu;-) A netýkalo se to jen podnikání, ale hned několika rovin mého tehdejšího života … pracovali jsme s manželem na obnově vztahu, který byl nad propastí rozvodu; nastavovala jsem nový režim fungování velké rodiny se 3 dětmi, ještě k tomu vrcholově sportujícími; potřebovala jsem vytvořit dokonalý time management, kde bych skloubila jak potřeby všech členů naší rodiny, tak svou práci a plnění svých vlastních potřeb ...

„Buduješ budoucnost“ … ta slova mi v hlavě zněla až do večera.

Jasně, je to tak!! Perfektní shrnutí!!

Co to ale všechno obnáší? Kde vlastně začíná budování budoucnosti?

Je to stejné jako se stavbou domu, začínáme od základů. Pokud je uděláme precizní a poctivé, bude na nich dům pevně stát. A základy jsou teprve začátkem. Je potřeba i pak pečlivě pokládat každou další cihlu do řady, aby byly stabilní i zdi, alespoň ty nosné ;-)

O čem to stále mluvím? O tom, že důležité věci by si měl člověk důkladně promyslet.

Měl by:

 • dokázat pojmenovat a zformulovat své cíle
 • si být vědom reality, která ho obklopuje
 • ošetřit možná rizika a překážky, které ho na cestě za splněním cíle mohou potkat
 • se podívat se na situaci z různých úhlů pohledu a být si vědom i alternativních řešení, pro případ, že všechno nepůjde tou nejhladší cestou
 • vědět, co všechno je ochotný pro splnění svého cíle udělat a co nikoliv
 • vědět, s jakou podporou svého okolí může počítat
 • se ujistit, že svým rozhodnutím a svou činností nezničí své okolí

A především, by měl:

 • přesně vědět PROČ to dělá
 • si být jistý tím, že to OPRAVDU CHCE, že nejde jen o tlak okolí v duchu „měl bych“, „bylo by  dobré“ …
 • vědět, co OPRAVDU NECHCE
 • vědět, jak pozná, že se na své cestě posouvá kupředu
 • mít před sebou nějaký časový horizont. Nemusí to být nutně termín splnění celého cíle, stačí jen datum pro dílčí krok. Spoustu lidí termíny svazují, mezi ně patřím i já ;-) Ale přiznejme si, pro kolik z nás je právě závazný termín tím nejsilnějším hnacím motorem? 

Jasně, to není nic nového, říkáte si :-) A máte pravdu :-)

Ale je promyslet a PROMYSLET … Člověk sám dumá nad spoustou věcí. Často to děláme při automatických činnostech, jako je řízení auta, vaření, či žehlení. Někomu se myšlenky spouští při fyzické aktivitě, při běhání, cvičení, procházce přírodou. Každý to máme jinak...

Zkušenosti mě naučily, že když člověk přemýšlí sám a je jenom sám se sebou, odbíhá od hlavního tématu, vrací se k některým momentům a nemůže se pohnout z místa … I když se donutíme psát si poznámky, všechna pro a proti, všechny možnosti ..., kolik z nás „uteče“ v okamžiku, kdy se začne odkrývat nějaká nepříjemná souvislost, něco, co bolí, čeho se bojíme, nebo co se nám prostě nechce řešit? Vysvobozením pak je zazvonění telefonu, pípání pračky, nutnost odejít na schůzku, uvařit večeři, cokoliv, co je v ten moment „potřeba udělat“.

O co efektivnější je tento proces s koučem, tedy odborníkem, který ví, jak Vás myšlenkami provést tak, abyste co nejdříve našli cestu k Vašemu cíli, pozná až ten, kdo to zkusí :-) Od klientů slyším často větu „tak já nad tím přemýšlím už 2 roky, a najednou v tom mám jasno po pár setkáních ...“.

Síla a efektivita koučování se opravdu nedá popsat …  musí se zažít :-)

Při koučovacím setkání máte k dispozici jen ohraničený čas. Neruší Vás však žádné telefony, netrpělivá sekretářka za dveřmi, ani děti vyžadující večeři. A navíc, službu kouče platíte, proto je především ve Vašem zájmu opravdu se soustředit, přemýšlet, prostě pracovat nejméně na 100% , abyste z daného času vytěžili co nejvíc :-)

Jak jste na tom Vy s budováním své budoucnosti právě teď? Budujete svou budoucnost? Chcete, ale nevíte, jak na to?

Navrhuji vyzkoušet spolupráci s koučem! Proč?

 • provede Vás na Vaší cestě k budoucnosti
 • naučí Vás dívat se i jinými úhly pohledu, než jste zvyklí
 • pomůže Vám nalézt zkratku k Vašemu cíli
 • nabídne Vám inspiraci, jak uchopit své sny a svůj život pevněji do svých rukou

... pokud budete chtít, samozřejmě :-)

Přeji Vám krásné zimní dny … třeba s nějakou naší další inspirací :-)

Pavlína

P.S.

Ještě jedna myšlenka mi běží hlavou: z toho, co slyším a vnímám kolem sebe, mám pocit, že většina naší společnosti naprosto podceňuje, nebo si vůbec neuvědomuje skutečnost, že pokud chceme změnit chování nebo výsledek nějaké činnosti, musíme nejdříve změnit myšlení a cítění. Bez toho se změna nikdy konat nebude.

A začít musíme vždy u sebe! Nemůžeme očekávat sebemenší posun, pokud budeme chtít měnit někoho nebo něco jiného, aniž bychom začali nejdříve u sebe!

Současná doba vytváří obrovský tlak na výsledky a výkony, ať již v práci, životě nebo třeba ve sportu. Jak ale zlepšit výsledek, zvýšit výkon, změnit chování, pokud nezměníme myšlení?

Pokud ke stejné činnosti budeme přistupovat stále stejně, bude pravděpodobně stejný i výsledek ;-)

… ale to je téma na příště, kdy Vám nabídnu i inspiraci, jak se s tím efektivně poprat … :-)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Také se vám zdá, že se všechno spiklo proti vám?

A říkáte si „proč právě já“?

 

Jsou situace a situace... Co může být pro jednoho neřešitelným problémem, je pro druhého hračka …

 

Proč a kde tyhle řádky vznikly?

 

Sedím v McCafé, kousek od Poděbrad, před sebou mám své oblíbené Café Laté a k němu úžasně nakyslý višňový dortík, usmívám se, pozoruji hru barev na smrákající se obloze, která se chystá k nočnímu spánku …. a čekám na odtahovou službu … :-)

 

Ale pojďme od začátku, tedy vraťme se pouhé 3 dny zpátky … :-)

 

Mám 3 děti, 2 kluky (13 a 10 let) a malou roztomilou holčičku, které jsou 3 roky ... a seběhlo se to takto:

 

1) Mladší z kluků dostal antibiotika, protože se mu objevil v krku streptokok, který mu posledních několik týdnů způsoboval kašel a únavu.

 

2) Během pár hodin jízdy po Praze se několikrát řidič jedoucí za mnou málem podíval do kufru mého auta … Nadávala jsem na ty „neschopné řidiče“, kteří nepřizpůsobí jízdu provozu před nimi, dokud mě jeden z nich nepředjel a nezastavil, aby mi řekl, že mi vzadu nesvítí vůbec žádná brzdová světla … ;-)

 

Všechno se to stalo v pátek pozdě odpoledne, nejen před víkendem, ale ještě před víkendem prodlouženým o státní svátek a podzimní prázdniny.

 

Podařilo se mi sehnat autoservis, kde mi vyšli úžasně vstříc a během soboty dali auto na diagnostiku … aby zjistili, že odešla část řídící jednotky, která má na starost brzdící okruh a pokud chci tuto jednotku opravit (jako že mi nic jiného nezbývá), budu pár dní bez auta.

 

3) Holčička se osypala neštovicemi, přestože je už jednou, i když v rychlé a lehké formě, prodělala.

 

4) Natekla mi levá polovina obličeje, postupně se mi zhoršil zrak v levém oku. Pokračovalo to bolestí hlavy, která postupovala do celé levé polovině těla, přes všechny klouby až ke kotníku .. Rozhodla jsem se jet na pohotovost.

 

… a už se blížíme k začátku mého vyprávění ... asi 30km od domova přestalo auto na dálnici reagovat na pedály, automat se vyřadil z provozu, ozývaly se podivné zvuky … podařilo mi doklouzat se k prvnímu možnému místu k odstavení auta … vystoupila jsem a nevěřícně zírala na smradlavý dým, který se valil zpoza předního kola … a zbytek už znáte … :-)

 

První, co mi letělo hlavou, když jsem přestávala mít auto pod kontrolou bylo „to snad ne … co dalšího mě ještě potká … proč se to všechno valí zrovna na mě … jako bych toho neměla už tak dost …“

 

Ale ve stresu člověk reaguje rychle a přesně, sesypává se, až když je po všem … aspoň já to tak mám ;-)

 

Jak jsem viděla ten dým a cítila zápach spálené gumy, vyndala jsem honem všechny důležité věci z auta na silnici … a chtělo se mi brečet, že místo na pohotovosti jsem skončila někde na dálnici …, že místo, aby se někdo postaral o mě, tak musím já sehnat někoho, kdo se postará o auto....

 

.. a pak jsem se začala usmívat … :-)

 

Jak jsem zvedla oči od země od čoudícího kola, svítil mi před očima nápis McCafé … svítilo sluníčko … a já si uvědomila, že jsem na tom vlastně úplně skvěle - podařilo se mi auto zastavit tak, abych nezranila ani sebe, ani nikoho dalšího, nenabořila jsem u toho žádné auto, ani to své … neprší … a já nestojím někde v polích, ale v místě, kde můžu na odtahovou službu počkat v teple, se šálkem kávy … a ještě k tomu mé oblíbené kávy :-) !!!!

 

Jsem si vědoma, že souběh mých aktuálních „problémů“ je v podstatě o banalitách … , že je spousta lidí, kteří čelí skutečným problémům a rádi by řešili jenom to, co se teď zrovna sneslo na mou hlavu ....

 

Ale, to, co jsem teď napsala není o hlubokých filozofických myšlenkách …. je to jen o pocitech, které mohou někomu v podobné situaci, kdy se zdá, že se proti vám všechno spiklo, být blízké …

 

A pak je fajn, když si položíte 3 otázky, které vám naprosto jasně ukáží, nejen to, jak na tom v ten moment vlastně jste, ale nasměrují vás i k tomu, jak z toho ven. Jaké otázky to jsou?

 

1. Co nemáte v tento moment pod kontrolou?

2. Co naopak máte v tento moment pod kontrolou?

3. Co teď pod kontrolou nemáte, ale mohli byste mít?

 

Zodpovězte si je a budete vědět, kam vaši energii nasměrovat a kam je to zbytečné :-)

 

Takže … mějte krásný den :-)

 

Pavlína

 

 

27.10.2014